Čokolino in čokolešnik
Le kdo ne mara čokolina ali čokolešnika? Obožujejo ga najmlajši, večji in odrasli otroci. Sama sem ena tistih, ki jim ti dve jedi pričarata lepe spomine na otroštvo. Pogosto sem ga jedla doma, tudi v šoli, najboljšega pa je vedno pripravila babica, saj si je zanj vzela dovolj časa in ga kuhala tako dolgo, da se je na vrhu naredila slastna skorja. Ko se je bratranec po počitnicah pri nas vračal nazaj v Švico, mu je mama kupila ves čokolino, ki je bil na zalogi v naših lokalnih trgovinah. Pri njih ga žal ni bilo možno kupiti, sam pa ga je naravnost oboževal. Še danes se spomnim, kako začudeno so gledali sosedi, ko je mama komaj nesla vse škatle čokolina. In kot majhno punčko je zaskrbelo tudi mene – kaj, če bom sama kdaj v tujini in ne bom mogla jesti čokolina? Danes teh strahov nimam več, saj vem, da si lahko pripravim domačo in zdravo različico – če le lahko pridem do rastlinskega napitka (tudi tega lahko k sreči pripravim sama), ovsenih kosmičev in nekaj čokolade.
Vesela sem, da danes vse več ljudi bere sestavine na embalažah in se tako zaveda škodljivosti mnogih produktov. Čokolino in čokolešnik vsebujeta na eno porcijo približno 22 gramov sladkorja, količina je seveda odvisna od proizvajalca, v vsakem primeru pa sta domač čokolino in čokolešnik boljša izbira. Še posebej, če izberemo temno čokolado, ki vsebuje precej manj sladkorja od jedilne in uporabimo rastlinski napitek s čim manj sladkorja ali pa pripravimo domačega.
Tukaj je okviren recept, sami pa se zabavajte ob odkrivanju svoje recepture – le kateri rastlinski napitek vam bo najbolj teknil v slastnem čokolinu? Mogoče domač mandljev napitek? Koliko kosmičev, katera čokolada? Mora v vašem čokolinu stati žlica pokonci ali mora lepo teči po grlu?
Kuhanje je v še večjo zabavo, če je zdravo!
Zdrav in domač čokolino. Za majhne in velike otroke.
Sestavine
- 4 dl rastlinskega napitka (ali drugega)
- 11 žlic ovsenih kosmičev
- 50 g temne čokolade (vsaj 70% delež kakava)
- za čokolešnik:
- 3 žlice mletih lešnikov
Postopek
- Čokolešnik –rastlinski napitek damo kuhati. Ko zavre, mu dodamo ostale sestavine, znižamo temperaturo in kuhamo približno 5 minut.
- Vmes večkrat premešamo in po želji dodamo kakšno od sestavin.
- Če želimo čokolešnik zgostiti, mu dodamo ovsene kosmiče ali mlete lešnike. Če ga želimo zredčiti, dolijemo napitek.
- Čokolino – mlete lešnike nadomestimo z ovsenimi kosmiči (namesto 3 žlic lešnikov damo 3 žlice ovsenih kosmičev).
Namigi
- Namesto kupljenega rastlinskega napitka si lahko sami pripravimo domač mandljev napitek.
- Kupimo lahko tudi brezglutenske ovsene kosmiče.
- Če želimo res gladko teksturo čokolina, je najbolje, da izberemo bolj drobne ovsene kosmiče. Lahko pa jih tudi na hitro zmiksamo s funkcijo "pulse".
- Za intenziven okus čokolešnika lahko cele lešnike popečemo v pečici (toliko, da jih lahko olupimo) in jih nato zmeljemo.
- Za 100% rastlinski čokolino oziroma čokolešnik preverimo sestavine v čokoladi.
- Po vrhu kuhanega čokolina oziroma čokolešnika lahko potrosimo nekaj naribane čokolade, kakava v prahu ali mletih lešnikov.