Veganski biftek
Moj računalnik je poln raznih receptov, vse polno je takšnih in drugačnih map in zavihkov, kjer recepti čakajo, da jih vzamem resno. Ta recept za veganski biftek sem si shranila že dolgo nazaj, saj so me več kot prepričali komentarji jedcev. Biftek sem našla na Majinem blogu, zanj ji bom večno hvaležna. Tudi moji jedci in jaz smo bili noro navdušeni.
Prvo: ta recept je resnično zdrava različica bifteka. Drugo: jedo ga tudi jedci, ki drugače bifteka ne jedo zaradi nezaupanja v surovo meso, česar jim seveda ne gre zameriti. Tudi sama, ko sem meso še jedla, sem ob bifteku nekje v podzavesti očitno trepetala, da jem surovo meso. Tretje: spet sem dobila (in mnogi drugi) potrditev, da je rastlinska različica mesne jedi resnično boljša za naše zdravje, za živali in posledično naš planet. Četrto: tekstura, barva in vonj so popolnoma enaki kot pri mesnem. Peto: če biftek pripravljamo sami, lahko sestavine malo priredimo željam in naredimo bolj ali manj pikantnega. Nenazadnje: seveda z nobeno jedjo ni dobro pretiravati, ampak povem vam, da lahko ta veganski biftek pojemo za zajtrk v dvoje (sama ga še nisem pojedla celega) in naš trebuh ne bo prav nič godrnjal, kar se mi je večkrat zgodilo pri mesni varianti. Še boljše pa je, če biftek namažemo na kakšen bolj zdrav kruh, ne pretiravamo z majonezo ali maslom, če smo tako kot večina navajeni teh kombinacij in poleg hrustamo zelenjavo.
Veganski biftek sem pripravila že kar nekajkrat in verjamem, da bo na mojem jedilniku, še posebej za praznike, še mnoga leta.
Sestavine
- pol skodelice kuhane zelene ali rjave leče
- pol skodelice vloženih na soncu sušenih paradižnikov
- 1 zelo majhna čebula
- 1 strok česna
- 1 žlička gorčice
- pol žličke rdeče sladke mlete paprike
- 1 žlica oliv
- vejica ali dve svežega peteršilja
- 3 ščepce mlete kumine
- 3 ščepci popra
Postopek
- Lečo skuhamo po navodilih na embalaži v slani vodi in jo odcedimo ter splaknemo pod hladno vodo.
- S paradižnikov dobro splaknemo olje.
- Zmiksamo vse sestavine v mešalniku.
- Poleg ponudimo popečen kruh, lahko tudi majonezo, maslo in narezano zelenjavo.
Namigi
- Ob endometriozi: pazimo, da bodo kruhki brezglutenski. Poleg lahko prigriznemo paradižnik, zeleno zelenjavo in/ali avokado.
- Namesto oliv lahko damo enako količino kaper. Sama sem se jim izognila, saj jih ne maram. Najbrž pa jih niti ne bi bilo toliko okusiti.
- Če smo bolj pogumne sorte, lahko dodamo malo čilija, svežega ali mletega.