Štranklov golaž
Po dolgem času sem pripravila eno izmed jedi mojega otroštva. Na Koroškem, kjer sem se rodila in odraščala, pravimo stročjemu fižolu štrankli – zato štranklov golaž. To ime mi je tako zelo domače, ampak če dobro pomislim, je prav simpatično, kajne? Štrankle smo vedno imeli domače z našega ali pa babičinega vrta. Spomnim se, da smo jih tudi otroci včasih pomagali obirati, potem pa smo jih zvrnili na sredino mize in jim pridno rezali špičke na vsakem koncu. Vedno smo jih kar nekaj paketkov narezanih shranili v zamrzovalnik, tako smo jih lahko jedli še pozimi. Najpogosteje so bili v zelenjavni juhi, kakšni omaki, še rahlo topli v solati s čebulo, zelo pogosto pa v štranklovem golažu.
Stročji fižol je zelo dober vir prehranskih vlaknin, vitamina C in kar nekaj drugih vitaminov. Poleg tega ima malo kalorij.
Ker se hladno aprilsko vreme kar nadaljuje, sem želela pripraviti spet nekaj na žlico, v hladilniku pa sem ravno imela še nekaj štranklov, nekaj pa sem jih vzela iz zamrzovalnika, saj jih imam vedno na zalogi. Kaj pripraviti poleg, seveda ni nobeno vprašanje – pire krompir, kaj pa drugega. Dodala sem mu samo nekaj vode, v kateri se je kuhal in ovsenega napitka, saj sem se od kisle smetane, masla in kravjega mleka poslovila že dolgo nazaj. Za mečkanje krompirja sem po dolgih letih uporabila lesen pripomoček, ki sem si ga kupila pred kratkim na boljšjem sejmu. Ko sem ga videla, sem se namreč spomnila na prababico, kako je s tem pripomočkom mečkala krompir. In obnesel se je bolje kot plastičen mečkalec z dolgimi režami, ki sem ga uporabljala leta kot večina izmed nas. Prababica je že vedela, kaj je najbolje. In prababica – krompir še vedno kuham v tvoji posodi.
Veseli me, da sem štranklov golaž skuhala v pikčasti zeleni posodi, ki mi jo je lani kupila sestra za božično darilo, da sem skakala do stropa od veselja. Tako so na fotografiji skupaj moja priljubljena jed iz otroštva, sestrina posoda in mamina servetka, ki mi jo je podarila za velikonočne praznike z namenom, da jo bom uporabila za blog.
Hvala mama, hvala sestra! ;)
Sestavine
- 1 rdeča čebula
- 1 žlica rastlinskega olja
- 500 g stročjega fižola
- 2 večja korenčka
- 1,5 l tople vode
- 2 žlički soli
- 2 ščepca popra
- 0,5 žličke mletega česna
- 1 žlička mlete kumine
- 1,5 žlice paradižnikove mezge
- 2 lovorjeva lista
- 2 žlici moke (glej namige)
- 2 pokrovčka kisa
Postopek
- Operemo stročji fižol, mu odrežemo špičke na vsakem koncu in ga narežemo na približno 2 cm kose. Olupimo korenčka, jima odrežemo konca in ju narežemo na tanke rezine.
- Olupimo in drobno nasekljamo čebulo ter jo pražimo na segretem olju toliko, da se dobro zmehča.
- Dodamo stročji fižol in korenček ter pražimo na srednje visoki temperaturi približno 2 minuti.
- Zalijemo z vodo, dodamo sol, poper, česen, kumino, mezgo in lovor ter dobro premešamo. Kuhamo 15 minut.
- V manjši skledici zmešamo moko z vodo in jo dobro premešamo z metlico. Počasi vlivamo v golaž in ves čas mešamo z metlico, da ne nastanejo grudice. Dodamo kis in kuhamo še 10 minut.
- Poskusimo in po potrebi dosolimo ali popramo. Po potrebi kuhamo golaž dlje, če fižol še ni dovolj zmehčan.
Namigi
- Ob endometriozi: namesto moke dodamo 1 žličko kvinoje ali ajdove kaše ter kuhamo do mehkega.
Na levi stara mašinca za mečkanje krompirja, desno pa lesena klasika, ki jo je imela tudi prababica.