Ježek
14. FEBRUAR. 2017
Dobro se spomnim, kako je pri nas doma neko obdobje bil popularen in zabaven polentin ježek. Enkrat smo vabili mi sorodnike, drugič (včasih še isti teden) oni nas - 'A pridete na ježeka?' Za majhne in večje otroke je bil res obvezen del praznovanj in obiskov. Ne vem kdo in kje je dobil idejo, ampak bilo je zabavno, dokler se ga nismo preobjedli in je prišlo na vrsto spet kaj drugega, nič manj zabavnega. Letos je ježek spet prišel malo naokoli. Hitro ga pripravimo, lepo popestri mizo, nasmeji vsakega, pa tudi nahrani, če se lotimo na koncu še polente.
Sestavine
Količina~za nekaj ljudi, ki skupaj zobajo
- 1 skodelica polente (=250 ml)
- 3 skodelice vode
- 1 žlička soli
- 1 žlička olja
- belo grozdje (glej namige)
- črno grozdje
Postopek
- Zavremo vodo s soljo, zmanjšamo ogenj in v vodo počasi z vilico umešamo polento. Dobro premešamo in kuhamo še nekaj minut, upoštevamo navodila z embalaže.
- Ko se polenta malo ohladi, jo zvrnemo v skledo, ki smo jo namazali z žličko olja, da bomo kasneje polento lažje dobili ven. Počakamo vsaj 2 uri ali pa pustimo polento čez noč v hladilniku, da se res dobro strdi. Potem jo zvrnemo iz sklede na krožnik in obložimo z aluminijasto folijo.
- Oprano grozdje napičimo na zobotrebce in jih zapičimo v polento.
Namigi
- Ob endometriozi: uporabi hruške, mango, maline, marelice, dinje in/ali borovnice.
- Uporabimo lahko kakršnokoli sadje ali zelenjavo, tudi sir, narezan na kocke. Sadje lahko pomočimo v stopljeno čokolado ali kakšno drugo kremo. Idej je res veliko!
- Otroci bodo zagotovo radi pomagali pri izdelovanju ježka.
- Polento lahko pomalicamo kasneje ali pa kar takoj, ko ježku zmanjka bodic. Ampak pazimo, da aluminijasto folijo dobro odstranimo, saj res ni dobrega okusa!
- Polento lahko ob naslednjem obroku začinimo in popečemo.