Fokača
Zadnje čase naša kuhinja pogosto diši po rožmarinu, pečenem paradižniku, olivah in sveže pečenem kruhu. Fokačo ali po moje italijanski kruhek sem včasih pridno pekla, še posebej, ko sva z možem prakticirala tedne italijanske kuhinje doma. Zdaj pa ji spet posvečam nekaj več pozornosti. Soseda mi je spet podarila domač češnjev paradižnik, pa sem imela dober razlog, da pripravim še en domač in gurmanski kruhek. Seveda sem ji kos tudi podarila.
Če fokače še niste poskusili, ji dajte priložnost. Priprava je enostavna, nalaganje paradižnika in oliv v testo pa prava meditacija. Tudi aromaterapija je zagotovljena!
Prvi kos je samo moj...
Sestavine
- 2,5 dl tople vode
- 7g suhega kvasa
- 1 žlica pirine moke (za kvasec)
- 1 žlica sladkorja (za kvasec)
- 350 g pirine moke
- 2 žlički soli
- 60 ml olivnega olja
- 3 žlice olivnega olja za pekač
- groba sol (za posip, lahko tudi fina)
- 1 vejica rožmarina
- 8 ali več češnjevih paradižnikov
- 10 ali več črnih oliv
Kvasec je že aktiven.
Postopek
- Za kvasec zmešamo v lončku toplo vodo, kvas, 1 žlico pirine moke in sladkor. Pokrijemo s čisto krpo in damo na stran za vsaj 10 minut, po možnosti na toplo.
- V večjo posodo presejemo moko, dodamo olje in ob rob moke še sol (sol in kvas se naj ne srečata prehitro).
- Ko se kvasec že lepo dvigne, naredimo v moki jamico in ga zvrnemo vanjo. Z roko mu počasi dodajamo moko in zamesimo gladko ter enotno testo. Če je slednje še mehko in lepljivo, mesimo dalje. Testo pokrijemo s čisto krpo in ga pustimo vzhajati 1 uro oziroma toliko, da vzhaja na dvojno velikost.
- Medtem lahko operemo in razpolovimo češnjev paradižnik, operemo in narežemo rožmarin. Če imajo olive koščice (takšne so boljše), jih lahko izkoščičimo ali pa opozorimo jedce na koščice.
- Naoljimo pekač, nanj zvrnemo testo in ga z roko nežno sploščimo na debelino približno 2 cm – če se testo lepi, si lahko roko premažemo z oljem.
- Vklopimo pečico na 200 stopinj Celzija, testo pustimo vzhajati še približno 15 minut.
- Zdaj naložimo paradižnik in olive – nežno jih potisnemo v testo. Vse potrosimo z rožmarinom in soljo.
- Pečemo 15 do 20 minut (odvisno od pečice in željene barve). Če zapičimo zobotrebec do dna in pride ven čist, je fokača pečena.
Vzhajano testo odhaja na pekač.
Namigi
- Narezana fokača je krasna malica na poti.
- Za obisk jo lahko pripravimo vnaprej do pečenja in počakamo. Ko so ljudje že blizu, jo damo v pečico, ko pa bo na vratih zvonilo, bo dom že prijetno dišal po kruhu in rožmarinu.
- Dobra je še rahlo topla, pa tudi ohlajena.
- Obložimo jo čisto po želji – z več ali manj paradižnika in oliv. Med nalaganjem lahko ustvarite kakšen vzorček, otroci bodo z veseljem sodelovali.
- Več paradižnika – bolj sočna fokača.
Obloženo testo, še dodatno vzhajano.
Soseda mi je podarila paradižnike, jaz pa njej kos fokače.
Bolj obložen kruhek.