Kaj bo dobrega?

Martinovo večerjo pripravljam že nekaj let. Vsakič skuham kaj novega, a ugotavljam, da so mlinci, rdeče zelje in jabolka prisotni vsako leto. Veseli me, da lahko letos jedilnik objavim na blogu in bo mogoče komu v pomoč pri čaranju v kuhinji. Tudi sama sem vedno že kakšen teden pred praznikom brskala za idejami, zato ga objavljam že nekaj dni prej. Letos so rdeča nit jabolka, saj so se znašla v juhi in zelju, poleg tega so glavna sestavina sladice.

In kaj bo torej dobrega za večerjo? Na mizi se bo znašla bučna juha s korenčkom, porom in jabolkom, Budin krožnik, ki je tokrat sestavljen iz dušenega rdečega zelja z jabolkom, mlincev brez jajc, endivije z radičem in krompirjem, svežega korenčka in falaflov – polpetov iz čičerike in začimb, za sladico pa pečena jabolka z oreški in cimetom ter grozdni čaj. Slednji je krasno nadomestilo, če se želite izogniti alkoholu, a vseeno okusiti vino.

Jedilnik je seveda 100% rastlinski. Srčno upam, da vam bo v pomoč pri ustvarjanju praznične večerje (ali kakšne na navaden dan). Če še niste pripravili takšne rastlinske pojedine, pa ji lahko ponudite priložnost ravno na martinovo.
Pa pustimo že račke in goske pri miru! Praznik brez njih na krožniku je še lepši, bolj zdrav, a nič manj tradicionalen in okusen!

Vse količine so za dve osebi, sladice pa bo dovolj še za drug dan – količin je za šest porcij. Tako se lahko še večkrat posladkamo ob kakšnem čaju.

Bučka

Sestavine

500 g buče
1 manjši korenček
pol pora
2 manjši jabolki
1 žlička rastlinskega olja
700 ml vode
1 žlička soli
ščepec popra
2 ščepca kumine
2 ščepca kurkume
2 ščepca curryja
pest bučnih semen (lahko izpustimo)
bučno olje (lahko izpustimo)

Postopek

Pečico vklopimo na 180 stopinj Celzija.
Bučo olupimo, očistimo, narežemo na kocke in pečemo na peki papirju v pečici do mehkega, približno 20 do 30 minut.
Pod tekočo vodo dobro umijemo por po slojih, saj se vmes rada skriva zemlja. Olupimo in izkoščičimo jabolki ter olupimo korenček. Vse narežemo na tanke rezine in pražimo par minut na olju.
Ko je buča zmehčana, jo dodamo zelenjavi in zalijemo z vodo. Kuhamo toliko časa, da je vse zmehčano, nekje 20 minut. Zmiksamo s paličnim mešalnikom v kremno juhico. Po potrebi še zalijemo z vodo, če je juha pregosta.
Dodamo začimbe, juho dobro premešamo, poskusimo in po potrebi dodamo še kakšno od začimb.
Tik preden juho serviramo, jo potrosimo z bučnimi semeni in pokapljamo z bučnim oljem.

Bučka, prava jesenska juhica.

Budin krožnik

Sestavine

1 korenček
za solato:
5 krompirjev
2 pesti rdečega radiča
2 pesti endivije
1 žlička soli
4 žlice bučnega olja
2 žlici jabolčnega kisa
za dušeno zelje:
1 manjša čebula
1 žlica rastlinskega olja
1 žlička rjavega sladkorja
1 dl rdečega vina
200 g rdečega zelja
1 manjše jabolko
1 žlička soli
ščepec popra
ščepec muškatnega oreška
za mlince:
150 g mlincev brez jajc
1 žlička soli
za polpete:
250 g kuhane čičerike
1 žlička soli
ščepec popra
1 žlička curryja
1 žlička mletega česna
ščepec kurkume
1 žlička mletega peteršilja (ali koriandra)
sok pol limone
3 žlice krušnih drobtin
2 žlici sezama
10 žlic rastlinskega olja

Postopek

Za solato: operemo krompir in ga damo kuhati v vodo. Operemo solato po listih, jo narežemo na tanke trakce in jo prelijemo z vodo ter damo na stran. Ko je krompir kuhan, ga odstavimo in pustimo v topli vodi. Za zelje: olupimo in na drobno narežemo čebulo. V kozici segrejemo olje, dodamo čebulo in jo pražimo toliko, da postekleni. Dodamo sladkor in vino (alkohol bo ob kuhanju izhlapel) ter dušimo 1 minuto. Nato dodamo zelje, olupljeno in naribano jabolko, sol, poper in muškatni orešček. Premešamo, pokrijemo in na nizki temperaturi dušimo vsaj 30 minut. Po potrebi zalivamo z vodo, da se bo zelje lepo dušilo.
Za polpete: zmiksamo vse sestavine (razen sezama in olja). Poskusimo, po potrebi dodamo kakšno od začimb. Masa mora biti zelo gosta, da lahko oblikujemo polpete – če je pretrda, dodamo malo vode ali sok limone, če je premehka, pa drobtine. Polpete na obeh straneh povaljamo v sezamu. V večji ponvi segrejemo olje in popečemo polpete na srednje visoki temperaturi do rjave barve. Pečene polpete položimo na kuhinjske brisačke in jih pokrijemo, da ostanejo topli.
Za mlince: mlince pripravimo po navodilih na embalaži.
Na koncu olupimo in naribamo korenček. Olupimo kuhan krompir in ga narežemo v solato, ki smo ji odcedili vodo. Dodamo sol, bučno olje in kis ter vse dobro premešamo. Najbolje kar s čisto roko, tako bomo med mešanjem lahko še malo zmečkali krompir. Zame je pač najboljša endivija, če je zmešana z roko. Vse serviramo na večji krožnik.

Budin krožnik, pisan in okusen.

Pečena jabolka z oreški in grozdni čaj

Sestavine

6 jabolk
200 g študentske hrane
5 žlic marelične marmelade (ali druge)
2 žlici agavinega sladila (ali drugega)
1 žlička cimeta
za čaj:
200 g grozdja

Postopek

Pečico vklopimo na 200 stopinj Celzija.
Operemo jabolka in jih izdolbemo – toliko, da bo prostora za 2 ali 3 žlice nadeva in da odstranimo peške.
Zmiksamo oreške, a ne preveč – naj ostane še nekaj večjih koščkov. Dodamo marmelado, sladilo in cimet ter vse dobro premešamo.
Nadevamo jabolka in jih na peki papirju pečemo 30 do 45 minut – biti morajo lepo zmehčana.
Za čaj: grozdne jagode posmukamo z vejice in jih damo kuhati v 1l vode. Na nizki temperaturi jih kuhamo 20 minut. Vse zmiksamo s paličnim mešalnikom in prelijemo skozi cedilo.

Pečena jabolka – spomin na otroštvo...